Jitte de Klerk (l) en Faya Vooijs (r) gehuldigd door wethouder Sonny Spek
Jitte de Klerk (l) en Faya Vooijs (r) gehuldigd door wethouder Sonny Spek Foto: MH

Tafeltennissters Faya en Jitte opnieuw gehuldigd na nationaal succes

Algemeen

Faya Vooijs (17) uit Katwijk en Jitte de Klerk (18) uit Rijnsburg hebben opnieuw hun plek in de nationale tafeltennistop bewezen. Faya won in juni de Nationale Jeugdmeerkampen bij de meisjes onder 19 jaar, terwijl Jitte als tweede eindigde. Maandagavond werden de twee tafeltennissters voor de tweede keer samen gehuldigd in het gemeentehuis.

Sportwethouder Sonny Spek zette de twee speelsters in het zonnetje voor hun prestaties tijdens het landelijke tafeltennistoernooi. De finale van de Nationale Jeugdmeerkampen werd op 6 en 7 juni gehouden in Sporthal Piushof in Panningen. Ondanks de naam gaat het puur om tafeltennis: tijdens de meerkamp nemen de beste jeugdspeelsters van Nederland het in meerdere wedstrijden tegen elkaar op.

Faya bleek gedurende het hele weekend niet te stoppen. Ze won alle elf haar wedstrijden en eindigde daarmee overtuigend bovenaan. Ook Jitte kende een sterk toernooi. Zij moest uiteindelijk alleen Faya boven zich dulden en legde beslag op de tweede plaats.

Rollen omgedraaid

De gezamenlijke huldiging deed denken aan die van 2023. Ook toen werden Faya en Jitte op het gemeentehuis ontvangen, nadat zij bij de meisjes onder 15 jaar eerste en tweede van Nederland waren geworden. Destijds pakte Jitte de titel en eindigde Faya als tweede. Samen werden ze bovendien Nederlands kampioen in het dubbelspel.

Nu waren de rollen dus omgedraaid. Ondanks de onderlinge concurrentie zijn de twee al jarenlang aan elkaar gewend. Beiden begonnen op jonge leeftijd bij TTV Rijnsoever. Jitte pakte op haar achtste voor het eerst een batje op, Faya begon een jaar later op negenjarige leeftijd. Door jarenlang intensief te trainen, werkten ze zich op tot de Nederlandse jeugdtop.

Inmiddels zijn ze ook internationaal actief. Afgelopen zomer maakten Faya en Jitte allebei deel uit van de Nederlandse selectie voor het Europees Jeugdkampioenschap in Portugal.

Bijna een volledige werkweek

Voor de huldiging moest een training worden overgeslagen. Dat zegt veel over de drukke agenda’s van de twee. De achttienjarige Jitte is naar eigen zeggen bijna veertig uur per week met tafeltennis bezig. Naast de trainingen en wedstrijden probeert ze ook te werken. Het geld dat ze daarmee verdient, gebruikt ze onder meer om aan meer toernooien te kunnen deelnemen. In het tafeltennis liggen de grote sponsorbedragen immers niet voor het oprapen.

Ook de zeventienjarige Faya maakt veel trainingsuren. Daarnaast volgt ze de hbo-opleiding Biologie en Medisch Laboratoriumonderzoek in Amsterdam. Dat is voor haar een praktische combinatie, omdat een deel van haar trainingen eveneens in Amsterdam plaatsvindt.

De inzet heeft beide speelsters al ver gebracht. Jitte komt uit in de Eredivisie en bewees afgelopen seizoen ook tussen de beste senioren van Nederland goed mee te kunnen. Faya speelde eveneens op het hoogste landelijke niveau.

Blijven ontwikkelen

Toch zien de twee nog voldoende punten waarop zij zich kunnen verbeteren. Jitte wil vooral sterker worden in het mentale gedeelte van haar spel. ‘Op de training gaat het vaak beter dan tijdens een wedstrijd. Dat heeft met spanning te maken’, vertelt ze. ‘Maar, eigenlijk heb ik op alle vlakken nog dingen te leren.’

Faya wil juist meer rust in haar spel leren brengen. Door wedstrijden op de juiste momenten te vertragen, hoopt ze nog meer controle te krijgen en haar tegenstanders beter uit hun ritme te halen.

Hun ambities reiken verder dan nationale titels en podiumplaatsen. De Europese top is de volgende stap. Uiteindelijk dromen beide speelsters van het allerhoogste podium: deelname aan de Olympische Spelen. De weg daarnaartoe is lang, maar aan trainingsuren, doorzettingsvermogen en onderlinge concurrentie ontbreekt het in ieder geval niet.

Uit de krant