
Plan voor toekomst centrum: ‘Droom voor Rijnsburg’ gepresenteerd
AlgemeenDe Protestantse Gemeente Rijnsburg (PGR) nam begin dit jaar het initiatief om in gesprek te gaan met heel Rijnsburg over de toekomst van het dorp. Een van de initiatiefnemers is Rémon Post. ‘We hebben niet stilgezeten en onthullen donderdag 12 maart de Droom van Rijnsburg. We hopen dan ook dat veel Rijnsburgers naar de presentatie in de Grote Kerk komen’, zo nodigt hij uit.
Post vertelt over de aanleiding en vervolg van dit initiatief. ‘Directe aanleiding was het vraagstuk waar de PGR voor staat: de toekomstbestendigheid van het eigen gebouwenbezit. Met de Grote Kerk, de Immanuelkerk en de Voorhof bezit de PGR veel vastgoed in het centrum. Bovendien kleeft er, met name aan de Grote Kerk, een rijke en inspirerende geschiedenis. Rijnsburg zou Rijnsburg niet zijn zonder dit baken. Ook de andere gebouwen hebben mogelijkheden en uitdagingen. Tegelijkertijd vindt de verbouwing van de Burgt plaats en zijn er plannen voor renovatie van de Wilhelminaschool.’
Toekomst
Vanuit de inhoudelijke wens van de PGR om van betekenis te zijn voor het dorp, kwam het idee om Droom voor Rijnsburg te ontwikkelen. Voor en door Rijnsburgers.
Gestart werd met gesprekken met belangrijke maatschappelijke organisaties in het dorp, zoals het schoolbestuur van de PCBO, de directeur van Cultuurbedrijf Planck, Wijkraad Rijnsburg, Oranjevereniging, Genootschap Oud Rijnsburg en Welzijnskwartier. Om met elkaar over de toekomst van het centrum van Rijnsburg te dromen. Vervolgens zijn 20 januari alle Rijnsburgers uitgenodigd voor een dorpsinloop in de Immanuelkerk om hier ook aan mee te doen.
Ideeën
Rijnsburgers schreven tafelkleden vol aan ideeën en input voor de Droom. De grote rode draad is het gemis van een echt kloppend hart in Rijnsburg. Bewoners, ondernemers, kerkleden en politiek benoemen vanuit verschillende invalshoeken hetzelfde fundament: er is behoefte aan verbinding, levendigheid, identiteit, groen en menselijke maat.
Het centrum voelt nu te stenig, te verkeersgericht en te weinig uitnodigend. De Vliet - ooit de levensader van het dorp - ligt verscholen achter infrastructuur en parkeerdruk. De wens om het centrum autoluw of autovrij te maken botst met de behoefte aan bereikbaarheid. Toch ziet men juist hierin de sleutel voor de toekomst: minder auto’s geeft ruimte voor groen, horeca en ontmoeting.
Cruciale rol
De kerken spelen in die zoektocht een cruciale rol. De Grote Kerk wordt gezien als het natuurlijke icoon van Rijnsburg en wordt door vrijwel iedereen gekoesterd. Tegelijk vraagt het gebouw om investeringen om multifunctioneel gebruik mogelijk te maken.
De Immanuelkerk vormt de grootste strategische knoop: sociaal waardevol maar stedenbouwkundig en esthetisch het minst geliefd. De Voorhof wordt gewaardeerd om zijn functies, maar mist sfeer. Hier liggen voor beide kansen voor ingrijpende herontwikkeling die andere ambities juist mogelijk kan maken.
Het verleden weegt zwaar: bewoners hebben pijn van eerdere sloop en sfeerloze nieuwbouw. Daardoor klinkt de oproep luid om identiteit actief te herstellen, niet om simpelweg te behouden wat is — maar om terug te brengen wat Rijnsburg speciaal maakt: kleinschaligheid, water, groen en sociale samenhang: ‘het dorpse karakter dat er altijd was’.
Eerste versie
Op basis van alle input van alle betrokkenen, is een creatief team, onder leiding van Rémon Post aan de slag gegaan met de uitwerking van de Droom voor Rijnsburg. ‘De eerste versie is nu klaar. Op 12 maart willen we iedereen uitnodigen om de Droom voor Rijnsburg versie 1.0 te delen.’
De politieke fracties zijn ook uitgenodigd. Het creatieve team hoopt, na de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart, met de nieuwe coalitie en de gemeente Katwijk samen, en met alle bewoners en partijen, met de uitwerking van de Droom voor Rijnsburg te kunnen starten.
Er zijn 12 maart twee bijeenkomsten in de Grote Kerk: om 16.00 en 19.30 uur.

















