| Foto: Adrie van Duijvenvoorde
| Foto: Adrie van Duijvenvoorde Foto: Adrie van Duijvenvoorde

Flexwoningen naast asielzoekerscentrum

Algemeen

Bij het asielzoekerscentrum bij voormalige vliegkamp Valkenburg komen 36 tijdelijke flexwoningen en wordt een kantoorgebouw getransformeerd tot 44 tijdelijke woningen. De woningen worden beschikbaar voor asielzoekers met een verblijfsvergunning en voor woningzoekenden van Dunavie. Het is een overeenkomst tussen de gemeente Katwijk en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). De gemeenteraad moet nog instemmen met het voorstel.

36 flexwoningen

Het COA investeert in 36 tijdelijke flexwoningen. Het COA doet deze investering onder enkele voorwaarden. Zo moeten binnen de 600 bestaande plekken op het AZC 40 plekken vrijkomen voor de opvang van alleenstaande minderjarige vluchtelingen voor de duur van 5 jaar. 

Het COA biedt deze jongeren een vervangende gezinssituatie, zorgt voor de huisvesting, 24-uurs begeleiding en zorgt voor dagbesteding. De jongeren die hier mogen blijven, gaan naar school en kunnen lid worden van sportverenigingen.

Daarnaast is afgesproken dat in gemiddeld de helft van de tijdelijke flexwoningen statushouders opgevangen worden. Dit zijn mensen die in Nederland mogen blijven en op zoek zijn naar een huis. Vanuit deze tijdelijke woningen kunnen zij doorstromen naar een permanente woning.

44 tijdelijke woningen in kantoorgebouw

Het noordelijke COA-kantoorgebouw aan de 1e Mientlaan wordt getransformeerd tot 44 tijdelijke woningen. Katwijk zet zich daarom samen met het COA, Dunavie en het Rijksvastgoedbedrijf in om een flexibele schil van tijdelijke woningen te (laten) realiseren bij Valkenhorst. Woningcorporatie Dunavie gaat die tijdelijke woningen verhuren.

VVD kritisch

De VVD Katwijk is kritisch. Ze vinden het niet direct logisch de tijdelijke woningen te koppelen aan afspraken met het COA. ‘Onze vragen en zorgen richten zich vooral op de huisvesting van minderjarige vluchtelingen. Het is belangrijk dat zij een veilige plek en opvang krijgen, maar tegelijkertijd vraag het capaciteit op het gebied van scholing en goede jeugdzorg, terwijl we al een grote personeelskrapte kennen.’

‘Als onderdeel van de plannen lijkt Katwijk bovendien onder druk te zijn gezet door het COA.’

Uit de krant