Koos van der Bent en Kees van Duijn nemen afscheid van de Vuurbaak. | Foto: Cor de Mooy
Koos van der Bent en Kees van Duijn nemen afscheid van de Vuurbaak. | Foto: Cor de Mooy Foto: Cor de Mooy

Wachters van de Vuurbaak stoppen ermee

Algemeen

Samen een goede zeventig jaar waren ze het gezicht van de Vuurbaak. We hebben het natuurlijk over Koos van der Bent (86) en Kees van der Plas (79). Maar het is nu mooi geweest.

Ander beleid van het Katwijks Museum en hun leeftijd hebben de beide vrienden doen besluiten er een punt achter te zetten.

Koos van der Bent is 35 jaar geleden begonnen samen met Kees van der Plas. Ook zijn vrouw en dochter hielp mee. ‘We namen foto’s mee uit het Katwijks Museum om de toren in te richten’. Zo werd het echt een soort museum.

De toren heeft een speciaal plekje in Kees’ hart. ‘Toen ik op zee zat, vond ik het altijd zo mooi als we langsvoeren. Als je hier langs Katwijk vaart zie je de Oude Kerk en de Vuurbaak. Je ziet ook het dorp mooi liggen. 

Zij hebben menige stap liggen op de 64 treden van de trappen in de toren. De laatste jaren ontvingen Koos en Kees zeker 6000 bezoekers. 

Veel Duitse gasten beklommen de toren. ‘We hebben boven foto’s uit de oorlog van de afbraak van de Boulevard. Een Duitser bezocht regelmatig de toren. Boven zag hij de foto’s. Dan kwam hij naar beneden en schudde zijn hoofd. Dat maakte ook veel indruk op meer Duitsers. Een keer kwam hij naar ons toe en zei: “Daar heb je die Mof weer.” Ik zei: “moffen zijn er niet, wel Duitsers. Toen raakten we aan de praat.’

Zelfs ontmoetten zij een oud-Katwijker uit Nieuw-Zeeland. Een jaar later beklommen zijn kinderen de toren. Het doopceel werd gelicht en de wereld bleek weer erg klein.

‘We hebben echt een brokje toren opgegeten. Het is mooi geweest’, zegt Koos. ‘Maar ik mis het nu al.’

Uit de krant